26 kwietnia 2016

Zapora Wodna na Solinie

Solina piękne miasteczko w otulinie Bieszczadzkich lasów – w taki sposób turyści opisują tę krainę. Bieszczady to nie tylko góry i lasy, to także wspaniała fauna i flora górskich szczytów wraz z trasami turystycznymi, zarówno pieszymi jak i rowerowymi. Solina słynie z imponującej zapory wodnej, jej historii i pięknego muralu, który powstaje na przedniej ścianie zapory. Mural będzie przedstawiał walory Bieszczad, a co za tym idzie, także podobizny zwierząt, które zamieszkują te tereny. Autorem muralu jest Przemysław Truściński, jest to jeden z najlepszych polskich twórców komiksowych. Zwiedzając zaporę, warto zobaczyć jak powstaje taki oto mural.

Historia powstawania Zapory Wodnej w Solinie jest także warta uwagi. Budowę zaczęto w 1960 roku, główne prace skończone były już po 4 latach. Pierwszy rozruch turbiny odbył się 9 marca 1968 roku, a już w lipcu zapora została oddana do eksploatacji. Długość zapory to 81,8 metra wysokości i 664 metry szerokości, jest to najwyższa zapora w Polsce. Dawna Solina, a raczej jej pozostałości znajdują się na dnie zbiornika wodnego. Oczywiście Zaporę Wodną można odwiedzać, zaporę udostępniła firma PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce. Zapora cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż nie wszędzie można zobaczyć taką wspaniałą konstrukcję zaporową od środka. Warto wybrać się w ten rejon na minimum weekend (lista noclegów nad Soliną), aby nie przeoczyć żadnej wartej uwagi atrakcji.

Program zwiedzania zapory i elektrowni wodnej jest bardzo interesujący. Zaczyna się seansem filmowym o energii odnawialnej, następnie prezentacją gablot zawierających fotografie dotyczące odnawialnych źródeł energii. Następnie zaczyna się zwiedzanie głównej zapory, można poznać tajniki wznoszenia zapory i jak ona działa. Zapora wodna w Solinie to miejsce, które warto odwiedzić będąc w Bieszczadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>