26 listopada 2016

Wysowa-Zdrój i jej górskie tajemnice

Jeżeli poszukujemy spokoju, pięknych widoków, odpoczynku od miejskiego zgiełku, kontaktu z naturą oraz dużych lasów, jest jedno miejsce które spełnia te wszystkie warunki. Wysowa-Zdrój, miejscowość położona w województwie małopolskim, niecałe 2 godziny drogi od Krakowa jest idealnym miejscem aby zresetować się od miejskiego życia. Dobrym rozwiązaniem jest więc zapoznanie się z bazą noclegową, która oferowana jest turystom – zobacz pod linkiem, gdzie można zarezerwować nocleg i odpoczynek na łonie natury. Przy okazji można także zwiedzać, gdyż w samej Wysowej jest kilka miejsc wartych uwagi.

W samym centrum miejscowości, dokładnie przy drodze do Blechnarki, swoje miejsce ma cerkiew powstała w 1779 roku, p. w. św. Michała Archanioła. Niedaleko zaś, zlokalizowana jest 400-letnia lipa drobnolistna – występuje ona jako pomnik przyrody, Kolejną atrakcją, znajdującą się przy drodze do Huty Wysowskiej jest drewniany kościół p. w NMP wybudowany w latach 1936-38 wg projektu Zdzisława Mączeńskiego, nawiązujący stylem do budownictwa sakralnego Beskidu Niskiego. W pobliżu źródła „Aleksandra”, warto zwrócić uwagę na bujną oraz różnorodną roślinność występującą w tym miejscu. W niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku, mieszczący obecnie restaurację i niewielki hotelik.

We wsi znajdują się karczmy o nazwach „Gościnna Chata” i „Dziurnówka”. Pierwsza z nich oferuję kuchnię o charakterze łemkowskim, druga zaś serwuje tradycyjną kuchnię góralską. W kilku rejonach tej mieściny, znajdują się wyśmienite punkty widokowe na znajdujące się w okolicy góry. Rewelacyjna panorama rozpościera się spod sanatorium „Biawena”. Z tego miejsca na południu, widoczne są wznoszące się Stebnicką Magura (900 m) na Słowacji, z wyróżniającą ją wieżą na szczycie. Następnie Płaziny (825 m), Buków Garb (764 m), Busov (1002 m), Jawor (723 m), Cigelkę (807 m), Lackową (997 m), Ostry Wierch (938 m), Biała Skała (903 m) i Bziany (740 m). Panoramę zamyka na północy Dzielec (717 m). Kolejna cudowna panorama rozpościera się także z lokalizacji, gdzie usytuowane są pensjonaty „Anna Maria” i „Ramis”. Z tego miejsca widać: od południowego wschodu: Wysotę (784 m), następnie Czarny Dział (706 m), za którym na horyzoncie majaczy Jaworzynka (869 m), obok wznosi się Kozie Żebro (847 m). Bezpośrednio nad Wysową widać Gródek (712 m).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>