24 stycznia 2017

Szczecin – już morze czy nadal rzeka?

Status formalny Szczecina jest dość oczywisty: to miasto portowe (rzeźba terenu) położone w głębi lądu o ścisłym znaczeniu handlowym i ekonomicznym. W przypadku turystyki spawa nie jest jednak aż tak łatwa, bo chociaż wiele osób chce uważać Szczecin za miejscowość bałtycką, to jednak realia pokazują, że nie do końca jest to możliwe. Taki skomplikowany status okazuje się jednak większą zaletą niż wadą i sprawia, że miasto zyskuje podwójnie.

Turystyczne walory

Pod względem geograficznym miasto położone jest z dala od morza, od którego rozdziela go nie tylko szerokie ujście Odry, ale również cała powierzchnia Zalewu Szczecińskiego. W praktyce Szczecin posiada morski port handlowo-przeładunkowy, a więc ma bezpośrednie połączenie z Bałtykiem. Jednak niewątpliwie główną atrakcją tego miejsca wcale nie jest przystań (również rejsowa, można stąd popłynąć np. do Szwecji), ale właśnie bezpośrednie sąsiedztwo rzeki oraz zalewu. Te dwa wodne akweny rocznie przyciągają tu tysiące turystów, którzy rezerwując noclegi robią to najczęściej ze względu na atrakcyjne położenie miasta z dala od głównych bałtyckich ośrodków. Gwarantuje to cichy i spokojny wypoczynek, nie tracąc przy tym żadnych cennych walorów takich wakacji: dostępu do plaży i wodnych akwenów, które cechują się dodatkowo nieco wyższymi temperaturami niż samo morze.

Prócz tego wakacje w Szczecinie są opłacane również z racji korzyści finansowych. W przeciwieństwie do typowo morskich miejscowości ceny noclegów są tu nawet o kilkanaście złotych niższe niż w czołowych nadbałtyckich kurortach. Wybierając się więc do tego miasta na wakacje mamy do wyboru dwie podstawowe formy ich spędzenia: albo zdecydujemy się na wypoczynek nad Odrą, korzystając z licznych rzecznych plaż, albo wybierzemy się w okolice Zalewu Szczecińskiego. Ta druga opcja pozwala nam na skorzystanie z takich atrakcji jak rejs statkiem po Zalewie, Bałtyku oraz do Szwecji lub Danii.

Bogata baza noclegowa (noclegi Szczecin) miejscowości i okolic pozwala natomiast na swobodne wynajęcie przytulnego pokoju na miarę naszych potrzeb: możemy więc nocować w mieście, ale całe dnie spędzać nad zalewem. Istnieje również opcja spania na statkach (głównie zaś żaglówkach) obsługujących rejsy po Zalewie Szczecińskim. Należy się jednak wtedy liczyć z faktem nieco droższych opłat za tego typu wypoczynek oraz koniecznością obowiązkowego wykupienia wyżywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>