3 lutego 2017

Sława – historia miasta zapisana w zabytkach

Sława to miasto o bogatej i długiej historii, pierwsze wzmianki o niej datuje się na 1312 rok, gdy po raz pierwszy wymieniono ją z nazwy w urzędniczych dokumentach. Przez lata miasto było dużym ośrodkiem handlowym i ważnym punktem na mapie. Miasto odbudować się musiało jednak z wielkiego pożaru z 1721 roku, zresztą tak samo jak ze zniszczeń II wojny światowej. Dzisiaj jednak jest to duży ośrodek miejski, a po długiej historii pozostały do dzisiaj liczne zabytki.

Jednym z piękniejszych zabytków w Sławie jest kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego. Jest to dawny zbór ewangelicki, wybudowany w latach 1834-1836. Znajduje się on w centralnej części sławskiego rynku i jest doskonałym przykładem stylu późnoklasycystycznego. Został zbudowany z cegły, a od strony zachodniej powstała wysoka wieża. Idąc dalej na zachód, natkniemy się na kościół parafialny pw. Świętego Michała Archanioła. Jest to późnorenesansowy kościół, który powstał około 1604 roku. Wcześniej istniała w tym miejscu konstrukcja drewniana, o której wiadomo, że stała już w 1404 roku. Świątynia została wybudowana z cegły oraz kamienia polnego. We wnętrzu warto zwrócić uwagę m.in. na ołtarz pochodzący z 1560 roku oraz kamienną ambonę.

Najbardziej znanym zabytkiem w Sławie jest jednak zespół pałacowy, który znajduje się niedaleko głównego rynku. Jest to zabytkowy, barokowy pałac, wzniesiony z cegły oraz kamienia polnego. Na elewacji można zobaczyć wiele detali architektonicznych, które przetrwały przez te lata. Po II wojnie światowej przez wiele lat działał tutaj dom dziecka. Pałacowi towarzyszy oficyna, brama. Całość otacza park o powierzchni 26 hektarów.

Miasto cieszy się dużą popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale także dzięki Jezioru Sławskiemu, które jest największym akwenem całego województwa. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek nie tylko nad wodą. W okolicach przechodzą także trasy piesze oraz rowerowe. W rejonie jeziora powstało wiele ośrodków, które oferują tanie nocleg [np. takie: ]. Sława proponuje gościom także miejsca bliżej centrum. Niezależnie, gdzie się zatrzymamy, wszędzie będziemy mogli wybierać między wieloma obiektami, jak prywatne kwatery i ośrodki wczasowe. Nad jeziorem działają także pola namiotowe. Razem sprawia to, że Sława jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>