15 maja 2016

Przystań morska w Unieściu

Atrakcyjność Unieścia, polega głównie na jego położeniu. Wioska ta leży powiem od północy graniczy z wodami Bałtyku, od południa zaś z jeziorem Jamno. Dzięki temu pobyt noclegowy tutaj to częsty kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków (). Unieście oferuje wszystko to, co podczas nadmorskich urlopów jest najważniejsze. A więc przede wszystkim piękne, szerokie plaże, ze złocistym piaskiem, wyznaczone kąpielisko morskie, sosnowe, czyste lasy i urokliwe wydmy.

Ale miejscem, które jest niemal kultowe w Unieściu, i które musi odwiedzić każdy przybywający tu gość, jest przystań rybacka.

Przystań w Unieściu została ustanowiona w roku 1994. W jej skład wchodzi dalba wyciągowa oraz wyznaczony do bazowania łodzi pas plaży o szerokości 100 m. Nadzór nad przystanią sprawuje Urząd Morski w Słupsku. Kutry rybackie z Unieście mają na swej burcie oznaczenie UNI. To tyle jeśli chodzi z techniczne dane. Ale dużo ważniejszy jest wymiar estetyczny tego miejsca. To tu o świcie słońca, można podziwiać rybaków, którzy na swych kutrach wyruszają w morze na połów. To tu, można oczekiwać ich powrotu, wypatrując na horyzoncie sylwetek kutrów. To wreszcie tu można przypatrywać się pracy rybaków przy rozładunku ryb, pracy przy sieciach, niejako towarzyszyć rybakom w ich trudnej ale na swój sposób pięknej pracy.

Dodatkową atrakcję, jest możliwość zakupu, naprawdę świeżej ryby – prostu z kutra. Na życzenie, rybacy oporządzają rybę na oczach kupującego. Jeśli natomiast ktoś woli kupić rybę już uwędzoną, to właśnie na przystani, będzie miał okazję zasmakować w najlepszych wędzonych rybach, na całym polskim wybrzeżu.

A jeśli już będziemy na przystani, to warto też przespacerować się jedynym w całej gminie mole spacerowym, które znajduje się w jej pobliżu. Warto też wiedzieć, że do mola przybijają statki wycieczkowe, więc jeśli ktoś ma ochotę na morską przygodę, to jest to najlepsze miejsce by jej zakosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>