31 grudnia 2016

Kąty Rybackie, czyli spokojna kaszubska wieś

Kąty Rybackie to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych kaszubskich wsi, położonych na Mierzei Wiślanej, nad samym Zalewem Wiślanym. Jest to wieś o charakterze wczasowo-wypoczynkowym, utrzymująca dawne tradycje rybackiej: na jej terenie znajduje się port i przystań rybacka. Baza noclegowa [więcej pod adresem Meteora] jest lubiana przez rodziny z małymi dziećmi. Osada sąsiaduje ze znanymi w całej Polsce kurortami, takimi jak Krynica Morska czy Jantar. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się Sztutowo, mniej oblegana miejscowość letniskowa, naznaczona piętnem II wojny światowej z Muzeum Stutthof, będącym miejscem pamięci po ofiarach zamordowanych w obozie koncentracyjnym. 

Powszechnie mówi się, że wieś założyli rybacy. Prawda jest jednak taka, że pod koniec XVII wieku swój dwór wybudował tutaj angielski kupiec H. Wilhelm Ramsey. Trudno powiedzieć, co go sprowadziło w te rejony, ale zapewne zobaczył to, za czym uganiają się współcześni turyści: piękne krajobrazy, bogactwo przyrody, sielankowy charakter miejsca, a także mikroklimat pozytywnie wpływający na stan zdrowia. Z czasem swoje szopy zaczęli stawiać rybacy, chociaż pierwotnie po prostu przechowywali w nich swój rybacki sprzęt. Wieś miała szansę na rozkwit w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to nastała moda na wypoczynek „nad wielką wodą”. Czar ów prysł wraz z wybuchem II wojny światowej, wojna zniszczyła doszczętnie wieś. Decydenci z PRL-u wykorzystali turystyczny potencjał wsi, ale był to standard epoki, która korzystała z pewnych przedwojennych trendów, chociaż nie starała się przywrócić czasów dawnej świetności wszelkich miejscowości, budując „po nowemu”. 

We wsi znajduje się największy w Europie rezerwat dla kormoranów, praktycznie miejsce to wyróżnia Kąty Rybackie na turystycznej mapie Polski. Standardową atrakcją jest piękna plaża, która pozwala na głęboki relaks w ciszy i w spokoju. Okolica jest lubiana przez amatorów rozmaitych sportów wodnych, w szczególności, takich jak żeglarstwo. Dzieci będą zachwycone Zatoką Piratów, w której mogą szaleć na dmuchańcach, takich jak Statek Piracki Kraken, Statek Piracki Karawela, Zjeżdżalnia Rekin, Zjeżdżalnia Titanic i wiele innych. Dorosłych zachwyci Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym to można poznać dzieje szkutnictwa oraz rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Kąty Rybackie to propozycja dla osób, które nie lubią tłumów na wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>