25 września 2016

Karpacz – kiedyś i dziś

Karpacz to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Historycznie również należy ono do Dolnego Śląska. Znajduje się nad rzeką Łomnicą w Sudetach Zachodnich. Historia tego miejsca wiąże się z poszukiwaniem złota – kiedyś była to osada należąca do poszukiwaczy. Pierwsze wzmianki o Karpaczu pojawiły się w XIV wieku w tak zwanych Księgach Walońskich, czyli niewielkich notatkach i instrukcjach pisane przez walońskich poszukiwaczy złota i minerałów. W trakcie wojny trzydziestoletniej Karpacz stał się schronieniem dla uciekinierów religijnych z Czech, którzy się tutaj osiedlili. W XVII wieku miejscowość znalazła się na szlaku tak zwanej turystyki pielgrzymkowej. Głównym powodem tego było wybudowanie na Śnieżce kaplicy świętego Wawrzyńca. Niecałe sto lat później powstała tutaj również szkoła ewangelicka. W 1844 roku poświęcono tutaj także sprowadzony z Norwegii przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV drewniany kościółek ewangelicki. Pochodził on z miejscowości Vang – stąd jego dzisiejsza nazwa czyli Świątynia Wang.

Największy rozwój osady miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to zaczęli tutaj masowo przybywać turyści. Wskutek tego powstały w Karpaczu liczne hotele, zajazdy i gospody. W 1914 roku w samej górnej części miasta znaleźć było można aż 12 hoteli i 54 pensjonaty. Ówczesna karpacka sieć noclegowa była w stanie zapewnić tysiącom przyjezdnych noclegi. Karpacz w 1945 roku został wcielony do Polski. Używano jednak całkowicie innych nazw. Był on znany między innymi jako Szterlingowo (od nazwiska dowódcy patrolu wojskowego, który był pierwszą osobą, która zdobyła szczyt Śnieżki), Krzywa Góra lub też Drogosławice. Ostatnia nazwa wywołała gorące protesty mieszkańców i Komisja Ustalania Nazw Miejscowości po kilku miesiącach zmieniła ją na znany do dziś „Karpacz”. Najprawdopodobniej pochodzi ona od nazwy „Karbacz”, pod którą przez jakiś czas miasto było również znane. W 1960 roku z obszaru osiedla zostało oficjalnie ustanowione miasto Karpacz. Kilka lat temu w 2012 roku została dokończona budowa tunelu pod stokiem „Kolorowa”, dzięki czemu ruch samochodowy można było wyprowadzić z centrum miasta i przekształcić centrum w deptak. Głównym celem tej inwestycji było przystosowanie miejscowości pod kątem turystycznym.

One thought on “Karpacz – kiedyś i dziś”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>