8 listopada 2016

Góry Kaczawskie cudem natury

Góry Kaczawskie to pasmo górskie, które jest położone w Sudetach Zachodnich w południowo-zachodniej Polsce. Są to góry niezbyt wysokie i dlatego niektórzy turyści nie zachwycają się tym miejscem. Robią jednak ogromny błąd, ponieważ region ten posiada mnóstwo atrakcji.

Góry Kaczawskie zajmują obszar 300 km2 i są najniższym pasmem w Sudetach. Jedną z głównych atrakcji dla turystów są wygasłe wulkany, jak na przykład Okole czy Grodziec. Warto po kolei przestawić podobne miejsca. Pierwszym z nich jest „Bazaltowa Góra”, która leży na terenie „Parku Krajobrazowego Chełmy”. Ma ona dość strome zbocza i wyraźnie zaznaczony wierzchołek, na którym znajduje się wieża widokowa z kamienia bazaltowego z 1906 roku. Teren ten porośnięty jest pięknym lasem, w którym rosną dęby, lipy, jawory oraz brekinie.

Kolejnym miejscem, które koniecznie musimy zobaczyć są „Organy Wielisławskie”, które przyciągają zwiedzających niezwykłymi formami ciosu ryolitowego. Mają one barwę czerwoną i są ułożone w kształcie wielkiego wachlarza. Wydobycie porfiru w nieistniejącym już kamieniołomie odsłoniło natomiast duże skalne organy. Na szczycie znajdują się ruiny zamku zbójnickiego oraz karczmy.

Trzecim miejscem, do którego warto się udać będąc w okolicy jest „Ostrzyca Proboszczowicka”, która również jest wygasłym wulkanem. W wyniku działania niskich temperatur, skały bazaltowe pękały i tworzyły góry gołoborze. Znajdują się tu bazaltowe schodki, które ułatwiają turystom wejście na szczyt. Są również kamienne ławki, na których można usiąść i odpocząć podziwiając piękne widoki. Zbocza góry porastają wspaniałe i pachnące lipy oraz skupiska lilii złotogłów. W drugiej połowie XIX wieku pod szczytem wybudowano gospodę, która na chwilę obecną jest schroniskiem turystycznym.

Po dniu pełnym wrażeń warto przejrzeć bazę noclegową Gór Kaczawskich i udać się na zasłużony wypoczynek. Wspaniały nocleg zapewni nam tutaj hotel „Storczykowe Wzgórze”. Jest to przepiękne miejsce. Hotel to nic innego jak kameralna stajnia, która zapewnia także noclegi dla gości. Jest tutaj szesnaście miejsc noclegowych. Pokoje są bardzo przytulne, jasne, a z okiem rozciągają się piękne widoki dzikich storczyków. Wielką atrakcją tego miejsca jest nauka jazdy konnej na każdym poziomie zaawansowania oraz rajdy konne po Dolinie Wygasłych Wulkanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>