16 października 2015

Galeria Wielkich Łodzian

Łódź to miasto, które kojarzy się przede wszystkim z przemysłem włókienniczym, bo to właśnie z rozwojem tej gałęzi przemysłu jest ściśle związany rozwój miasta. Dodatkowo związek ten utrwaliła w społecznej świadomości wybitna powieść Władysława Reymonta – „Ziemia Obiecana” i jej świetna ekranizacja w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ale Łódź to nie tylko zabytkowe budynki fabryk i wspomnienia „Ziemi Obiecanej”, to także tętniące życiem miasto, które warto odwiedzić i dać się uwieść jego niezwykłej atmosferze. Dlatego też wizyta w Łodzi (info o miejscach noclegowych pod linkiem Łódź noclegi ) to doskonała alternatywa dla odwiecznego dylematu polskiego wczasowicza: „w góry, czy nad morze?”

 Będąc w Łodzi, niezależnie od powodu odwiedzenia miasta, z pewnością każdy, prędzej czy później, trafi na ulicę Piotrkowską. Jest to główna, reprezentatywna ulica Łodzi, a także najdłuższa handlowa ulica w całej Europie. To właśnie tutaj mieszczą się liczne zabytkowe budynki, instytucje, bary, puby, kluby, restauracje, tworzące niezwykłą atmosferę, której sława sięga poza granice Łodzi. W latach 1999-2007 ulica Piotrkowska wzbogaciła się o sześć pomników plenerowych, nazywanych Galerią Wielkich Łodzian, mających na celu upamiętnienie wybitnych postaci związanych z Łodzią. Pomysłodawcą projektu jest Marcel Szytenchelm – związany z Łodzią animator kultury.

Wszystkie pomniki są wykonane, jako tzw. ławki pomnikowe, a więc mają formę, która umożliwia każdemu chętnemu zajęcia miejsca tuż przy wyrzeźbionej postaci.

W Galerii do tej pory znajduje się następujące pomniki:

* Ławeczka Tuwima – ustawiona, najwcześniej bo w roku 1999, przy numerze 104. Twórcą jest Wojciech Gryniewicz.

* Fortepian Rubinsteina – odsłonięty w 2000 roku, przy numerze 78. Autorem rzeźby jest Marcel Szytenchelm.

* Kufer Reymonta – pomnik z 2001 roku, mieszczący się przy numerze 137, dzieło Roberta Sobocińskiego i Marcela Szytenchelma.

* Twórcy Łodzi Przemysłowej – odsłonięty w roku 2002, przy numerze 30/32.

* Fotel Jaracza – stanął przy numerze 152, w roku 2006, stworzony został przez Marcela Szytenchelma oraz Roberta i Jerzego Sobocińskich.

* Pomnik Lampiarza – najmłodsza w Galerii rzeźba, została ustawiona przy numerze 37 w 2007 roku. Autorem jest Marcel Szytenchelm.

One thought on “Galeria Wielkich Łodzian”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>