28 listopada 2016

Dwór Cetrycza czyli Zamek Piastowski w Gliwicach

Gliwice to duże miasto w województwie śląskim. Znajduje się w górnej części Śląska nad rzeką Kłodnicą. Jest siedzibą władz powiatu Gliwickiego. Jest jednym z większych miast w tym regionie i posiada bardzo bogatą historię. Na jego terenie znajdują się liczne zabytki, świadczące o długich dziejach tego miejsca. Przede wszystkim posiada przepiękną zabytkową starówkę z ratuszem stojącym na czele Rynku. Sam budynek stał w tym miejscu już w XIII wieku, lecz wtedy był drewniany. Na przestrzeni wieków zmieniał się i ulegał wpływom trendów architektonicznych, jednak miejsce jego położenia nie zmieniło się. Zachował się także średniowieczny schemat okolicznych budynków i kamienic.

W centralnej części jest Rynek i ma kształt kwadratu, a ze wszystkich rogów dochodzą do niego malownicze uliczki. Spacer w tym miejscu jest bardzo przyjemny i wprowadza w wyjątkowy klimat. Kolejnym atrakcyjnym zabytkiem, chętnie odwiedzanym przez przybywających tu turystów jest Zamek Piastowski, przez historyków zwany także Dworem Cetrycza. Jego powstanie datuje się na połowę XVI wieku. Został wybudowany dla ówczesnego właściciela Gliwic Fryderyka Zettritza. Ma charakter obronno-mieszkalny, z cechami gotyku. Ma bardzo bogatą historię, a na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje. Był więzieniem, cytadelą, słodownią, miejscem zamieszkania bogatszych sfer. Zmieniała się także jego architektura, jednak zachowały się początkowe szczegóły tej budowli. Dziś jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. W połowie XX wieku odbył się gruntowny remont i renowacja dworu, dzięki czemu od 1945 roku znajduje się w jego wnętrzu Muzeum Gliwickie, gdzie oglądać można ciekawe eksponaty, organizowane są liczne wystawy i wydarzenia kulturalne.

Warto nieco przyjrzeć się historii rodu Czettritzów. Pochodzili z dzisiejszego terenu Dolnego Śląska. Na ich temat krąży ciekawa legenda, którą z pewnością warto poznać. Do dziś potomkowie tego rodu żyją w tym regionie. To dobre miejsce na zabranie uczniów na pouczającą wycieczkę szkolną, ale także na samodzielny wypad na weekend lub urlop. Dostępne są różne możliwości zakwaterowania []. Noclegi w Gliwicach to przede wszystkim pensjonaty, hotele i apartamenty w których liczyć można na komfortowy wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>