12 stycznia 2017

Duch Gór w Szklarskiej Porębie

Według niektórych, to właśnie tutaj dawniej rezydował Duch Gór, nazywany to Karkonoszem, to z niemieckiego Rübezahl, Liczyrzepą czy Rzepiórem. Chociaż w legendy dziś nikt nie wierzy tak na poważnie, to w przypadku miejsc tak malowniczych jak Szklarska Poręba, z otaczającymi ją masywami i formacjami skalnymi, nie tyle dodają one uroku, co wydają się wrośnięte w krajobraz. W miejscu tym niemal wszystko wygląda naprawdę bajkowo, zwłaszcza, kiedy spadnie pierwszy śnieg.

Miasteczko położone pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi, najdalej wysuniętym na zachód pasmem Sudetów, swoimi początkami sięga XIII wieku. Przez stulecia przyciągało najpierw poszukiwaczy kamieni szlachetnych, a nawet złota, z czasem powstawać zaczęły liczne huty szkła, a na potrzeby opalania ich pieców konieczna była też praca drwali – stąd właśnie nazwa Szklarska Poręba. Ta piękna miejscowość ma wiele różnych atrakcji i położona w kotlinie oraz na stokach stanowi świetny punkt wypadowy na górskie wycieczki oraz ważny ośrodek zimowych sportów. Ciekawostką jest, że utrzymujący się tutaj klimat przypomina bardzo alpejski, choć Karkonosze są od nich niższe. Ukształtowany przez skoki temperatur, wiatry i górskie potoki krajobraz pełen jest skalistych dolin i niezwykle ukształtowanych formacji, które mieszkańców okolicy przed wiekami inspirować musiały do snucia legend.

Najwyższym z sąsiadujących ze Szklarską Porębą szczytów jest Szrenica (1362 m n.p.m.), gdzie znajduje się największy ośrodek narciarski oraz górskie schronisko. Bardzo często w zimie na budynkach, drzewach, a nawet niższych roślinach pojawia się szreń i szadź – lodowe osady, przybierające niekiedy fantastyczne formy, w górskiej mgle, wyglądające jak postaci ludzi i zwierząt. W lecie Szrenica to doskonały punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Gór Izerskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Podążając szlakiem na szczyt, warto zobaczyć też ciekawe formacje skalne: Trzy Świnki, Szronowiec i Końskie Łby.

Góry Izerskie, pasmo mniejsze i mniej znane, są równie malownicze, za to łagodniejsze, co czyni je idealnym miejscem na rodzinne wędrówki. To właśnie tutaj znajdowane i wydobywane były liczne minerały i kamienie, a wśród nich m. in. granaty, turmaliny, kwarc i kryształy górskie. Także i tutaj znajdziemy trasy narciarskie, przede wszystkim biegowe, a latem uprawiać można kolarstwo górskie. Każde z pasm górskich ma wiele niezwykle pięknych miejsc i zróżnicowanych szlaków, w każdym znajdziemy też wiele kilometrów tras dla narciarzy. Ponadto w Szklarskiej Porębie na turystów czeka wiele pięknych zabytkowych budynków, ścieżki edukacyjne i miejsca związane z historią miasta, hutami szkła, okoliczną przyrodą, interesujące muzea oraz miejsca, gdzie rozrywki dla siebie znajdą rodziny z małymi dziećmi. Podróżni znajdą tutaj zarówno klimatyczne górskie schroniska, jak też pensjonaty i hotele (noclegi), a także inne obiekty oferujące noclegi. Szklarska jest częstym miejscem zarówno wyjazdów narciarskich, jak plenerów artystycznych i szkolnych wycieczek, jej baza noclegowa jest więc bardzo zróżnicowana. Warto odwiedzić to magiczne miejsce i odkryć wszystkie jego walory..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>