22 grudnia 2016

Bory Tucholskie to jeden pomnik przyrody

Bory Tucholskie od zawsze kojarzą się z potęgą dziewiczej natury. Każdy wie, że jest to miejsce idealne na zbieranie jagód i grzybów – owoców runa leśnego jest tutaj rzeczywiście pod dostatkiem. Osoby, które nie lubią trudnić się zbieractwem, znajdą w Borach oazę ciszy i spokoju. Baza noclegowa jest idealna dla osób ciekawych tego, jak wyglądała Polska przez przyjęciem chrztu. XXI wiek nie ma wstępu do tej pięknej krainy, która jakimś cudem została ocalona przed inwazyjną działalnością człowieka. Dominują lasy sosnowe, których olejki eteryczne mają znakomity wspływ na stan dróg oddechowych ludzi – zatem pobyt w Borach Tucholskich to także świadome poddanie się leczeniu klimatycznemu. Największe rzeki przepływające przez ten region to Brda i Wda – są uwielbiane przez kajakarzy, którzy obrali sobie je jako cel corocznych spływów. Bory nachodzą częściowo na Pojezierze Kaszubskie – razem tworzą wspaniałą alternatywę dla wypoczynku na Mazurach. Jest tutaj sporo jezior, chociażby takich jak Wdzydze, Kałębie, Radodzież, Wielewskie.

Jakiś czas temu w Krzywogońcu została utworzona tematyczna Wioska Grzybowa. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec, które skutecznie pozyskuje dofinansowanie na krzewienie idei Wioski. W Wiosce Grzybowej znajdują się chociażby liczne suszarnie grzybów, z których każdy może skorzystać. Odbywa się też „Święto Grzyba”, podczas którego można skosztować potraw, a także podziwiać przedmioty wykonane na kształt tej rośliny. Pomysł na Wioskę okazał się rewelacyjny i znakomicie wpisuje się w klimat Borów Tucholskich, przyciągając przy tym turystów spragnionych specyficznych atrakcji.

Ciekawe miejsca warte uwagi

Bory Tucholskie to jeden wielki pomnik przyrody, ale także świadectwo istnienia różnych kultur na przestrzeni wieków. Warto jest odwiedzić Kamienne Kręgi w nadleśnictwie Czersk, które pochodzą z czasów rzymskich (I – III wiek n. e.). Do czasów współczesnych zachowało się 12 kręgów, ale ich znaczenie nie zostało jeszcze wyjaśnione – być może było to miejsce święte, swoista świątynia dla religii minionych czasów. Inne Kamienne Kręgi znajdują się w Odrach – najprawdopodobniej jest to cmentarzysko Gotów z I i II w. n. e. Kegom towarzyszą kurhany. Oba stanowiska są miejscem spotkań polskich środowisk ezoterycznych, które przypisują tym miejscom niezwykłą moc. noclegi Bory Tucholskie to odkrywanie tajemnic Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>