5 września 2016

Bieszczadzki Park Narodowy – Wetlina Wita

Odwiedzając Wetlinę można liczyć na niezapomniane widoki. Bieszczady Zachodnie to miejsce, które dostarczy wspaniałej rozrywki o każdej porze. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że ta znana turystom wieś jest doskonałą bazą wycieczek górskich. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o znakomite noclegi dla wycieczkowiczów (), Wetlina nie ma z tym żadnego problemu. Wieś jest od dawna bardzo popularna, stąd też można znaleźć tutaj kwatery o różnym standardzie.

Wetlina leży w bezpośrednim sąsiedztwie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który na pewno warto odwiedzić podczas swojego pobytu w Bieszczadach. Park został założony na początku lat siedemdziesiątych, do dziś jest bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów. W tej chwili Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim pod względem wielkości parkiem narodowym. W rejonie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują się najwyższe partie Karpat Wschodnich po stronie polskiej. W parku możemy podziwiać dwa piętra roślinności górskiej, połoniny oraz regiel dolny. To jednak nie wszystko. Mniej więcej 80% parku porastają lasy liściaste oraz mieszane. Jako ciekawostkę można dodać, że aż 15% lasów Bieszczadzkiego Parku Narodowego uznaje się za drzewostany puszczańskie. Chodzi o fragmenty lasu na stoku Smerka oraz na zboczach Małej i Wielkiej Rawki. Ponad 60% powierzchni parku objęto ścisłą ochroną.

Trzeba przyznać, że Bieszczadzki Park Narodowy może zaoferować sporo nie tylko miłośnikom niezwykłych krajobrazów, ale także i osobom zainteresowanym badaniem fauny. Szacuje się, że w parku żyje około 60 różnych gatunków ssaków, w tym niedźwiedzie, żubry, jelenie karpackie, rysie, żbiki oraz wilki. Na szczególną uwagę zasługuje duża populacja żubrów, które do parku przywieziono w latach sześćdziesiątych. Żubry znakomicie zaaklimatyzowały się w Bieszczadach, w tej chwili ich populacja liczy około 280 zwierząt, z czego kilkadziesiąt żyje właśnie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na chwilę obecną nie ma większego górskiego stada żubrów, które żyją na wolności. Niezwykłe bogactwo fauny i flory Bieszczadzkiego Parku Narodowego to kolejny argument za tym, aby spędzić przynajmniej kilka dni w Wetlinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>