18 czerwca 2016

Adrszpaskie Skalne Miasto

Spędzając urlop i wynajmując nocleg w Radkowie warto zarezerwować jeden dzień, aby zobaczyć czeską część Gór Stołowych – Adrszpaskie Skalne Miasto. Aby tam dotrzeć, należy jechać Szosą Stu Zakrętów w kierunku Kudowy, następnie po przekroczeniu przejścia granicznego  Kudowa Słone – Nachod, kierujemy się do miasta Teplice nad Metują. Skalne Miasto leży pomiędzy Teplicami a wsią Adrszpach.

Bliskość Radkowa i Skalnego Miasta
Do Skalnego Miasta można dostać się prywatnym samochodem lub udać się zorganizowaną wycieczką. Biura podróży w Radkowie i Kudowie oferują wycieczki do Adrszpaskiego Skalnego Miasta z przewodnikiem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posłuchania ciekawych opowieści przewodnika, nie tylko o samym Skalnym Mieście, ale również o Czechach, ich historii oraz okolicznych miastach i wsiach, a także ich mieszkańcach (można poczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adr%C5%A1pa%C5%A1skoteplick%C3%A9_sk%C3%A1ly). Docierając na miejsce, zatrzymujemy się na ogromnym parkingu, wokół którego zorganizowana jest baza noclegowa oraz liczne punkty gastronomiczne. Przed naszymi oczami ukazują się ogromne skały, które za chwilę będziemy oglądać z bardzo bliska. Adrszpaskie skały tworzą wspaniałe i potężne bloki piaskowców, które powstały w wyniku wietrzenia, a ukształtowane zostały przez wiatr i wodę. Skalne Miasto można zwiedzać wybierając jedną z dwóch tras, dłuższą lub krótszą. Pierwsza z nich ma długość 4 kilometrów, druga liczy ok. 1,5 kilometra. Po drodze podziwiać można piękne rzeźby skalne. Skały, podobnie jak po polskiej stronie, tworzą niepowtarzalne rzeźby, które posiadają swoje nazwy opisujące ich kształt, np. Dzban, Ząb. Znajdują się tam różne trasy wspinaczkowe. Atrakcją tego miejsca są również dwa jeziorka – po mniejszym można przepłynąć łodziami, wokół drugiego, większego jeziora prowadzi szlak, na drodze którego znajdują się liczne punkty widokowe. Ciekawym miejscem, o którym nie wolno zapomnieć jest wodospad. Teren Skalnego Miasta stanowi rezerwat przyrody, gdzie – poza walorami geologicznymi, podziwiać można wiele gatunków fauny i flory.
Powrót z Adrszpaskiego Skalnego Miasta odbywa się tą samą trasą. Po polskiej stronie przejeżdżamy przez Szosę Stu Zakrętów. Jest ona częścią drogi wojewódzkiej 387. Prowadzi przez szczytowe partie Gór Stołowych, obok Szczelińca Wielkiego. Charakteryzuje się licznymi zakrętami, a z okien pojazdu podziwiać można niesamowite górskie widoki. Po ok. godzinnej podróży znajdujemy się z powrotem w Radkowie. Jeżeli została nam chwila czasu, przed udaniem się do bazy noclegowej, warto przespacerować się po miasteczku, gdzie znajduje się między innymi zabytkowy, renesansowy ratusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>