Witamy Cię bardzo serdecznie! Skoro trafiliście na tę stronę zapewne szukacie pomysłu na swój wakacyjny lub rekreacyjny wyjazd. Odwiedziliście już nie jedno miejsce na mapie Polski i trudno Was zaskoczyć? A może to Wasz pierwszy wakacyjny urlop? Jeśli tak, musicie go przeżyć jak najlepiej. Zabierzemy Was dziś na wycieczkę do miejsca, w którym można zarówno odpocząć na łonie natury jak i zrzucić zbędne kilogramy na boisku, siłowni, czy szlaku rowerowym. Tym miejscem jest niewielkie miasteczko, a właściwie wieś, licząca około półtora tysiąca mieszkańców w pobliżu znacznie większego miasta, nazywanego często letnią stolicą Polski – Giżycka.

Zacznijmy od początku. Wilkasy położone są w województwie warmińsko-mazurskim, w malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Ich dobrym sąsiadem jest piękne i duże Jezioro Niegocin, będące rajem dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Na miejscu można wypożyczyć odpowiedni sprzęt, taki jak rowery wodne, jachty żaglowe, czy łódki wiosłowe oraz narty wodne. W odpowiednim użytkowaniu chętnie pomogą profesjonalni instruktorzy. Na miejscu znajduje się także kilka portów, z których za niewielką ceną można wypłynąć w rejs.

Poza Jeziorem Niegocin, Wilkasy położone są nad dwoma mniejszymi zbiornikami wodnymi: Jeziorem Dużym Wilkasy i Jeziorem Małym Wilkasy. Jedyna plaża znajduje się nad tym pierwszym. Jest piaszczysta, lecz niestety mała. Jej sporym atutem jest położenie wśród drzew, co wpływa na komfort, ciszę i odpoczynek. Tuż przy samej plaży znajduje się Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS, będący naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnym noclegiem w bazie noclegowej Wilkasów. Poza możliwością oglądania wschodów i zachodów słońca ze swojego pokoju ośrodek oferuje, jak sama nazwa mówi możliwość uprawiania sportów. Przygotowano wiele boisk, kortów tenisowych. Funkcjonuje także sauna, basen oraz siłownia. Na jego terenie nie brakuje placów zabaw i punktów gastronomicznych. W swojej ofercie posiada zarówno komfortowe domki letniskowe jak i budynek hotelowy.

Warto także wspomnieć o ofertach pensjonatów i pokoi gościnnych. Wygodne i zadbane apartamenty z doskonałym wyposażeniem, połączone ze znakomitą kuchnią w pełni zadowalają gości (meteor-turystyka – pokoje). W menu tutejszych restauracji królują oczywiście ryby, łowione w miejscowych łowiskach. Wilkasy to świetny kierunek wakacyjnego wyjazdu. Piękna przyroda i atrakcyjna baza noclegowa powodują, że wioska ta staje się poważnym konkurentem dla znacznie większych ośrodków turystycznych.

25 września 2016

Karpacz – kiedyś i dziś

Karpacz to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Historycznie również należy ono do Dolnego Śląska. Znajduje się nad rzeką Łomnicą w Sudetach Zachodnich. Historia tego miejsca wiąże się z poszukiwaniem złota – kiedyś była to osada należąca do poszukiwaczy. Pierwsze wzmianki o Karpaczu pojawiły się w XIV wieku w tak zwanych Księgach Walońskich, czyli niewielkich notatkach i instrukcjach pisane przez walońskich poszukiwaczy złota i minerałów. W trakcie wojny trzydziestoletniej Karpacz stał się schronieniem dla uciekinierów religijnych z Czech, którzy się tutaj osiedlili. W XVII wieku miejscowość znalazła się na szlaku tak zwanej turystyki pielgrzymkowej. Głównym powodem tego było wybudowanie na Śnieżce kaplicy świętego Wawrzyńca. Niecałe sto lat później powstała tutaj również szkoła ewangelicka. W 1844 roku poświęcono tutaj także sprowadzony z Norwegii przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV drewniany kościółek ewangelicki. Pochodził on z miejscowości Vang – stąd jego dzisiejsza nazwa czyli Świątynia Wang.

Największy rozwój osady miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to zaczęli tutaj masowo przybywać turyści. Wskutek tego powstały w Karpaczu liczne hotele, zajazdy i gospody. W 1914 roku w samej górnej części miasta znaleźć było można aż 12 hoteli i 54 pensjonaty. Ówczesna karpacka sieć noclegowa była w stanie zapewnić tysiącom przyjezdnych noclegi. Karpacz w 1945 roku został wcielony do Polski. Używano jednak całkowicie innych nazw. Był on znany między innymi jako Szterlingowo (od nazwiska dowódcy patrolu wojskowego, który był pierwszą osobą, która zdobyła szczyt Śnieżki), Krzywa Góra lub też Drogosławice. Ostatnia nazwa wywołała gorące protesty mieszkańców i Komisja Ustalania Nazw Miejscowości po kilku miesiącach zmieniła ją na znany do dziś „Karpacz”. Najprawdopodobniej pochodzi ona od nazwy „Karbacz”, pod którą przez jakiś czas miasto było również znane. W 1960 roku z obszaru osiedla zostało oficjalnie ustanowione miasto Karpacz. Kilka lat temu w 2012 roku została dokończona budowa tunelu pod stokiem „Kolorowa”, dzięki czemu ruch samochodowy można było wyprowadzić z centrum miasta i przekształcić centrum w deptak. Głównym celem tej inwestycji było przystosowanie miejscowości pod kątem turystycznym.

23 września 2016

Dlaczego warto wybrać Rewę?

Rewa to mała rybacka wioska, która jest położona w bardzo malowniczym miejscu, czyli na Mierzei Rewskiej. Przez miejscowych Kaszubów została nazwana „Szperk”. Brzeg Bałtyku w tym miejscu jest bardzo wyjątkowy, fascynuje i interesuje geologów ciągle i prowadzone są tam nieustanne badania. Ciepłe wody Zalewu Puckiego od tych, które są bardziej słone i chłodniejsze, czyli wód Zatoki Gdańskiej rozdziela kilometrowy cypel, który ciągnie się wgłąb morza. Mierzeja Rewska, która jest w większości pod wodą, ciągnie się aż do płycizn Półwyspu Helskiego.

Na miejscu czeka szeroka baza noclegowa, która zapewnia spokojny wypoczynek. Warto wcześniej zarezerwować miejsca, gdyż turyści wybierają się w to miejsce bardzo chętnie, przez co zmniejsza się liczba wolnych miejsc [meteor-turystyka.pl]. Obiekty tutaj są systematycznie remontowane i wyposażane, by na wysokim poziomie prezentować swoje oferty. Możemy korzystać z wi-fi, gastronomii oraz placów zabaw, które znajdują się na terenie ośrodków lub campingów. Sama miejscowość proponuje wiele punktów gastronomicznych, przez co nie musimy się martwić o właściwy posiłek nie tylko dla siebie, ale również dla swoich pociech. Jeżeli chcemy przygotowywać go samodzielnie, możemy korzystać z aneksu kuchennego w miejscu zakwaterowania, przez co odpoczynek staje się komfortowy i wygodny. W pobliżu znajdują się również sklepy spożywcze, które oferują nam potrzebne produkty w rozsądnej cenie.

W Rewie spotykamy bardzo szerokie plaże. Podróżni cieszą się tam komfortem wypoczynku oraz spokojem. Są one zadbane, systematycznie porządkowane. Zapewniony jest również niezbędny sanitariat, który w takim miejscu jest istotny. Jest to ważne tym bardziej w momencie, gdy odpoczywamy z naszymi dziećmi. Bliska odległość plaży do centrum jest kolejnym plusem wypoczynku w Rewie. Można na plażę zabrać wiele potrzebnych rzeczy, nie męcząc się w drodze.

Niezwykłą atrakcją w Rewie jest miejsce na tafli wody, które nawet przy bardzo silnym wietrze pozostaje gładkie i niewzruszone. W związku z tym jest to miejsce idealne na uprawianie żeglarstwa, dlatego właśnie dużą atrakcją tej miejscowości jest widok na pływające żaglówki. Oprócz tego uprawia się tam windsurfing, kitesurfing nie tylko przez osoby, które poziom mają zaawansowany, ale również przez te początkujące.

Zamojszczyzna obejmuje południowo-wschodnią część Polski. Zamość stanowi jeden z największych ośrodków kulturalnych i naukowych w tej okolicy. „Perła renesansu”, „Padwa północy”, „miasto arkad”- architektura Starego Miasta jest niezwykle cenna. Zostało ono wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskie miasta bez wątpienia dorównują innym miejscom w Europie swoim pięknem oraz cennymi zabytkami. Często szukamy atrakcji daleko, a prawdziwą perłę mamy tuż pod nosem. Zamość kryje wiele cennych skarbów. Każdy powinien odwiedzić to miasto i przekonać się, że Polacy także mają się czym pochwalić. Jaki wypoczynek Zamość może nam zaproponować? Hotele, wille, apartamenty, ośrodki wypoczynkowe – miasto jest dużym ośrodkiem turystycznym. Noclegi w Padwie północy spełnią wszelkie oczekiwania i standardy. Z pewnością wybór jest szeroki.

Zwiedzanie Zamościa najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. Rynek Wielki z Ratuszem oraz piękne ormiańskie kamienice stanowią niesamowity obraz. Z pewnością zadziwi nas ogromna przestrzeń rynku. Stare Miasto to cenny skarb, który wyróżnia się swoją architekturą oraz układem urbanistycznym. Miasto w renesansowym kształcie zostało ufundowane przez kanclerza Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Wówczas zlecono włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie swego rodzaju twierdzy. Perła renesansu zachowała prawie idealnie pierwotny układ do dnia dzisiejszego. Ulice mają układ szachownicy i przecinają się dokładnie pod kątem prostym. Stare Miasto, jak na twierdzę przystało posiada także liczne fortyfikacje.

Przyjeżdżając do Zamościa warto odwiedzić także katedrę, czyli kościół Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Renesansowa bazylika posiada bogate wnętrze oraz wolnostojącą dzwonnicę z trzema dzwonami. Synagoga, pałac Zamoyskich, Rotunda Zamojska z Muzeum Matyrologii Zamojszczyzny, kościół franciszkanów, pozostałości fortyfikacji zamojskiej twierdzy – to tylko niektóre niewątpliwie cenne zabytki, które warto zobaczyć przyjeżdżając do tego niesamowitego miasta.

Odwiedzając Wetlinę można liczyć na niezapomniane widoki. Bieszczady Zachodnie to miejsce, które dostarczy wspaniałej rozrywki o każdej porze. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że ta znana turystom wieś jest doskonałą bazą wycieczek górskich. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o znakomite noclegi dla wycieczkowiczów, Wetlina nie ma z tym żadnego problemu. Wieś jest od dawna bardzo popularna, stąd też można znaleźć tutaj kwatery o różnym standardzie.

Wetlina leży w bezpośrednim sąsiedztwie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który na pewno warto odwiedzić podczas swojego pobytu w Bieszczadach. Park został założony na początku lat siedemdziesiątych, do dziś jest bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów. W tej chwili Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim pod względem wielkości parkiem narodowym. W rejonie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują się najwyższe partie Karpat Wschodnich po stronie polskiej. W parku możemy podziwiać dwa piętra roślinności górskiej, połoniny oraz regiel dolny. To jednak nie wszystko. Mniej więcej 80% parku porastają lasy liściaste oraz mieszane. Jako ciekawostkę można dodać, że aż 15% lasów Bieszczadzkiego Parku Narodowego uznaje się za drzewostany puszczańskie. Chodzi o fragmenty lasu na stoku Smerka oraz na zboczach Małej i Wielkiej Rawki. Ponad 60% powierzchni parku objęto ścisłą ochroną.

Trzeba przyznać, że Bieszczadzki Park Narodowy może zaoferować sporo nie tylko miłośnikom niezwykłych krajobrazów, ale także i osobom zainteresowanym badaniem fauny. Szacuje się, że w parku żyje około 60 różnych gatunków ssaków, w tym niedźwiedzie, żubry, jelenie karpackie, rysie, żbiki oraz wilki. Na szczególną uwagę zasługuje duża populacja żubrów, które do parku przywieziono w latach sześćdziesiątych. Żubry znakomicie zaaklimatyzowały się w Bieszczadach, w tej chwili ich populacja liczy około 280 zwierząt, z czego kilkadziesiąt żyje właśnie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na chwilę obecną nie ma większego górskiego stada żubrów, które żyją na wolności. Niezwykłe bogactwo fauny i flory Bieszczadzkiego Parku Narodowego to kolejny argument za tym, aby spędzić przynajmniej kilka dni w Wetlinie.

Baza noclegowa w miejscowości Czorsztyn cieszy się olbrzymią popularnością zwłaszcza wśród miłośników aktywności ruchowej, którzy tu przyjeżdżają tu zewsząd nie tylko w zimą, kiedy przyjemnie jeździ się tu na nartach. Warto wiedzieć, iż baza noclegowa w Czorsztynie cieszy się popularnością także i w lecie, turyści lubią czerpać przyjemność z Jeziora Czorsztyńskiego. Można tutaj korzystać pełną piersią z obfitej bazy noclegowej (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,czorsztyn,0.html) jak też i gastronomicznej. Miejscowość jest położona na pograniczu pienińskiego Parku Narodowego co daje olbrzymie pole do popisu wszystkim tym, którzy lubią chodzić po górach. Bardzo wiele osób przybywa w te rejony nawet kilka razy w roku po to aby spacerować po szlakach. Jest tu wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, które czekają na odważnych wędrowców.

Warto obejrzeć tutaj jaskinię, która znajduje się na Słowacji i żyje w niej kilka gatunków nietoperzy. Jest to niezwykle atrakcyjna zabawa dla wszystkich tych, którzy potrzebują dużej dawki adrenaliny. Osoby lubiące tego rodzaju rozrywkę będą mogły także zwiedzić dobrzyńską jaskinię w której również żyją nietoperze. Kiedy przybędziemy tutaj w odwiedziny z całą pewnością ogarnie nas dreszczyk emocji. W tej miejscowości znajduje się bardzo znana stacja narciarska. Przybywa tutaj wielu miłośników śnieżnej zabawy, którzy powracają wiernie również latem. Z tego powodu, iż miejscowość jest zasobna w liczne atrakcje turystyczne. Jedną z największych tego typu atrakcji jest możliwość zwiedzania zamku, który pochodzi z okresu gotyku. Są to ruiny z XV wieku. Pikanterii dodaje fakt, iż niezwykle często bywał tu Zawisza Czarny. Osoby, które przybywają do Czorsztyna na wakacje mogą pojeździć rowerem jak również popływać po jeziorze gondolą, czy też udać się na spływ Dunajcem. Trudno wyobrazić sobie równie atrakcyjne oraz różnorodne miejsce do wypoczynku. Można tutaj czerpać radość z wczasów w basenach termalnych, w których temperatura wynosi aż do 38 stopni. Warto wiedzieć, że tego typu woda przynosi wymierne korzyści dla układu nerwowego, oddechowego, jak też pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu. Niezwykle często można spotkać tu osoby, które cenią sobie swoje zdrowie. Ochoczo przyjeżdżają do pobliskiej Białki Tatrzańskiej, gdzie można czerpać przyjemność oraz zdrowie z pobytu w tym miejscu. Każdy kto zarezerwuje noclegi w Czorsztynie niezależnie od tego czy przyjedzie tutaj zimą, wiosna czy też latem, będzie zadowolony z takiej wyprawy, ponieważ jest tutaj wspaniałe powietrze, którego ukoronowaniem są przepiękne krajobrazy.

Wybierając się na wakacje z dziećmi musimy przygotować się, że dla nich wylegiwanie się na słońcu i kąpiele w ciepłych wodach Bałtyku nie są wystarczające na spędzenie całego urlopu. Dzieci potrzebują aktywnego spędzenia czasu, rozrywki, a więc wybierając kierunek letniego wypoczynku musimy zapewnić sobie znalezienie komfortowego zakwaterowania, pozwalającego na dłuższy pobyt.

Jedną z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości jest Pobierowo. Mały kurort znajdujący się w województwie zachodnio-pomorskim, liczący zaledwie 1000 mieszkańców, z pewnością wyczerpuje znamiona odpowiedniego dla dzieci miejsca. Długa linia brzegowa, czysta, piaszczysta plaża, ogrom flory otaczający miejscowość z każdej strony, niedaleka odległość do innych ciekawych miejsc, daje multum możliwości aktywnego spędzania czasu. Każdego roku oprócz standardowych możliwości pobierania nauki pływania na windsurfingu, kitesurfingu czy nowym ostatnio SUPie, w Pobierowie odbywają się także imprezy plenerowe, festyny i inne wydarzenia, w których śmiało możemy brać udział z dziećmi. Organizatorzy stawiają głównie na rozwój fizyczny i tak proponują nam imprezę na plaży pod nazwą „Akademia Słońca”. Jej głównym elementem jest możliwość gry w siatkówkę plażową, ale to nie wszystko, można także po wspinać się na ściance, jeździć na mechanicznym byku lub skorzystać z ogromnej zjeżdżalni. Tego typu rozrywka przypadnie do gustu wszystkim, niezależnie od wieku. W bliskiej odległości jest również „Park Wieloryba”, plac zabaw przeznaczony dla dzieci, mający w ofercie pirackie klimaty, włącznie z poszukiwaniem skarbu, z którym wrócimy do domu.

Ważnym podkreślenia jest fakt, że mimo tętniącej życiem plaży, w Pobierowie można znaleźć także chwile wytchnienia, spacerując leśnymi ścieżkami czy jeżdżąc na rowerze, a domki usytuowane wśród bujnej roślinności dodatkowo wzmacniają efekt spokojnej okolicy, pozwalając cieszyć się pełnią ciszy w ciepłe letnie noce. Wybierając te rejony północnej Polski na cel swoich wakacyjnych podróży z całą pewnością nie będziemy zawiedzeni, wrócimy wypoczęci, zrelaksowani, ale też wybawieni i gotowi do kolejnych miesięcy pracy, które z takimi letnimi przeżyciami, staną się już dla nas tylko przerwą między jednym a drugim urlopowym czasem. Zaopatrzeni w te informacje śmiało decydujmy się właśnie na taką spokojną, niewielką miejscowość, pamiętajmy tylko o wcześniejszym wybraniu miejsca noclegu. Znalezienie wygodnego miejsca na noclegi w Pobierowie nie stanowi żadnego problemu, ponieważ spośród wielu ofert każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą już z 1309 roku. Jest to niewielka wieś na północy Polski, położona bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim. Należy ona do województwa zachodniopomorskiego, do gminy Mielno. Staje się ona coraz bardziej popularna wśród turystów, dlatego też powstała tu także doskonale przygotowana baza noclegowa. Przytulne noclegi w Sarbinowie znajdziemy w  wielu pensjonatach, hotelach czy pokojach gościnnych. Sarbinowo mimo wszystko pozostaje jednak wciąż miejscowością bardzo cichą i spokojną, dlatego powinien tutaj przyjechać każdy, kto marzy o urlopie nad morzem, ale także o spokoju i relaksie. 

Wioska przez wiele lat pozostawała w bezpośrednim sąsiedztwie z Bałtykiem – dosłownie w odległości 1,5 km od morza. Niestety w pewnym momencie zagroziło to miejscowości. W XIX wieku niewiele brakowało, żeby została pochłonięta przez morze. Z tego powodu wybudowano tutaj kamienno-betonowy mur, który miał uchronić wieś przed dalszą erozją. Mur powstał w 1910 roku i od tamtej pory spełnia swoją funkcję. Ma on długość 1 km. W 2013 roku stał się on również fundamentem, na którym stworzono promenadę nadmorską. W tej chwili jest to ulubione miejsce mieszkańców oraz przyjezdnych. Można się tam przejść na spacer, podziwiać morze, oglądać wschody i zachody słońca oraz skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, ponieważ przy deptaku działają liczne bary, kawiarnie, smażalnie ryb oraz ogródki piwne. Znajdziemy tutaj także obiekty noclegowe.

Jeśli chodzi o zabytki, w Sarbinowie znajduje się między innymi wzniesiony w 1856 roku kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Posiada on wysoką wieżę, zbudowaną na planie ośmiokąta oraz ostrołukowe okna, w których są witraże. Kościół może się pochwalić również tym, że w jego wnętrzu, na ścianach została namalowana Droga Krzyżowa przez wybitnego malarza ikon – Jerzego Nowosielskiego. Kolejna ciekawostka dotycząca tej parafii to zabytkowe monumentalne organy pochodzące z XIX wieku. Są one używane do dziś – głównie w trakcie koncertów, które odbywają się tutaj latem, w ramach Festiwalu Organowego organizowanego przez Filharmonię Koszalińską. Warto również zobaczyć tutejszą zabytkową chałupę rybacką z 1804 roku. Jest ona przykładem typowej chałupy wąskofrontowej, zbudowanej z drewna dębowego oraz z dachem pokrytym trzciną.

Pobyt w Sarbinowie to nie tylko plażowanie i kąpiele morskie. Okazuje się, że w miejscowości można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które są warte naszej uwagi. Nawet, gdy pogoda podczas pobytu nie będzie sprzyjała opalaniu się na plaży, to doskonałą alternatywną okaże się zwiedzanie zabytków i spacery nadmorską promenadą.

18 czerwca 2016

Adrszpaskie Skalne Miasto

Spędzając urlop i wynajmując nocleg w Radkowie warto zarezerwować jeden dzień, aby zobaczyć czeską część Gór Stołowych – Adrszpaskie Skalne Miasto. Aby tam dotrzeć, należy jechać Szosą Stu Zakrętów w kierunku Kudowy, następnie po przekroczeniu przejścia granicznego  Kudowa Słone – Nachod, kierujemy się do miasta Teplice nad Metują. Skalne Miasto leży pomiędzy Teplicami a wsią Adrszpach.

Bliskość Radkowa i Skalnego Miasta
Do Skalnego Miasta można dostać się prywatnym samochodem lub udać się zorganizowaną wycieczką. Biura podróży w Radkowie i Kudowie oferują wycieczki do Adrszpaskiego Skalnego Miasta z przewodnikiem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posłuchania ciekawych opowieści przewodnika, nie tylko o samym Skalnym Mieście, ale również o Czechach, ich historii oraz okolicznych miastach i wsiach, a także ich mieszkańcach (można poczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adr%C5%A1pa%C5%A1skoteplick%C3%A9_sk%C3%A1ly). Docierając na miejsce, zatrzymujemy się na ogromnym parkingu, wokół którego zorganizowana jest baza noclegowa oraz liczne punkty gastronomiczne. Przed naszymi oczami ukazują się ogromne skały, które za chwilę będziemy oglądać z bardzo bliska. Adrszpaskie skały tworzą wspaniałe i potężne bloki piaskowców, które powstały w wyniku wietrzenia, a ukształtowane zostały przez wiatr i wodę. Skalne Miasto można zwiedzać wybierając jedną z dwóch tras, dłuższą lub krótszą. Pierwsza z nich ma długość 4 kilometrów, druga liczy ok. 1,5 kilometra. Po drodze podziwiać można piękne rzeźby skalne. Skały, podobnie jak po polskiej stronie, tworzą niepowtarzalne rzeźby, które posiadają swoje nazwy opisujące ich kształt, np. Dzban, Ząb. Znajdują się tam różne trasy wspinaczkowe. Atrakcją tego miejsca są również dwa jeziorka – po mniejszym można przepłynąć łodziami, wokół drugiego, większego jeziora prowadzi szlak, na drodze którego znajdują się liczne punkty widokowe. Ciekawym miejscem, o którym nie wolno zapomnieć jest wodospad. Teren Skalnego Miasta stanowi rezerwat przyrody, gdzie – poza walorami geologicznymi, podziwiać można wiele gatunków fauny i flory.
Powrót z Adrszpaskiego Skalnego Miasta odbywa się tą samą trasą. Po polskiej stronie przejeżdżamy przez Szosę Stu Zakrętów. Jest ona częścią drogi wojewódzkiej 387. Prowadzi przez szczytowe partie Gór Stołowych, obok Szczelińca Wielkiego. Charakteryzuje się licznymi zakrętami, a z okien pojazdu podziwiać można niesamowite górskie widoki. Po ok. godzinnej podróży znajdujemy się z powrotem w Radkowie. Jeżeli została nam chwila czasu, przed udaniem się do bazy noclegowej, warto przespacerować się po miasteczku, gdzie znajduje się między innymi zabytkowy, renesansowy ratusz.

Niewielka miejscowość turystyczna leżąca na Sądecczyźnie, Rytro jest szczególnie atrakcyjne dla turystów, których przyciąga okoliczna infrastruktura sportowa. To miasteczko jest doskonałym miejscem na pobyt wakacyjny dla tych, którzy szukają możliwości aktywnego wypoczynku w pięknej, górskiej okolicy. Tutejsza baza noclegowa pozwoli na pobyt sportowców nawet w szczycie sezonu wakacyjnego (noclegi z Meteorem tu).

Przede wszystkim wczasowiczów zachęca siatka dobrze oznakowanych szlaków, oplatających pasma górskie. Każdy miłośnik turystyki wysokogórskiej, zarówno początkujący, jak i zaawansowany, znajdzie dla siebie w okolicy odpowiednie trasy do pokonania. Warto na rozgrzewkę przejść łagodniejsze szlaki, a na koniec pobytu zostawić sobie te trudniejsze i dłuższe. Przed wyjściem w góry należy ubrać wygodne obuwie, ciepłe ubranie, które ochroni wędrowca przed niespodziewaną zmianą pogody, oraz zabrać ze sobą prowiant i coś do picia.

Dla tych, którzy chcą zrelaksować się po dniu intensywnego spacerowania, znakomitym pomysłem na aktywne spędzenie czasu będzie wizyta na jednym z okolicznych basenów hotelowych. Ci ludzie, którzy wieczorem mają w sobie jeszcze dużo energii mogą przepłynąć kilka długości. Natomiast osoby zmęczone intensywnymi wędrówkami chętnie wspomogą się łagodnymi ćwiczeniami w wodzie, które rozluźnią zmęczone mięśnie i pomogą w zapobieganiu zakwasom.

Zainteresowani mogą także wypożyczyć sprzęt i zagrać na korcie tenisowym w okolicy, lub wybrać się na boisko futbolowe. Bardziej ambitni sportowcy skorzystają także z siłowni i saun, które spotyka się w lokalnych pensjonatach i hotelach. Tak dorośli, jak i dzieci, chętnie wybiorą się do okolicznego parku linowego, aby pokonać tory przeszkód o zróżnicowanych stopniach trudności i nauczyć się podstaw alpinistyki.

Część pobliskich tras spacerowych nadaje się także dla rowerzystów i zwolenników Nordic Walkingu, którzy chętnie skorzystają z pobliskich wypożyczalni i wypróbują nieco odmienne metody zwiedzania okolicy.

W tej uroczej miejscowości przybysze znajdą zarówno hotele, jak i drobne pensjonaty, tak że wszyscy będą w stanie zarezerwować dla siebie odpowiednie noclegi. Rytro przyciąga turystów licznymi możliwościami aktywnego spędzenia wakacji, uprawiania sportów i wypraw po górach. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze, tutaj każdy poprawi wydolność swojego organizmu.